Kahr PM Series w/Tritium Night Sights 40 S&W 3.1in Stainless Steel Pistol – 5+1 Rounds – The Kahr PM series pistol is a pocket powerhouse with a lot going for it, once it is broken in. It’s small, light, concealable, snag resistant, thoroughly shootable and packs a considerable punch for such a diminutive gun. The PM is one of the few true pocket pistols and one of the most practical carry guns available. This model features a 3.1in barrel, 40 S&W cartridge, stainless steel finish, 5+1 capacity, and Tritium Night Sights.
- Trigger cocking DAO
- Browning – type recoil lug
- Passive Striker Block
- No Magazine Disconnect
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 3.1in |
| Finish | Stainless Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Tritium Night |
| Weight | 16.9oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Black |
| Gun Model | PM40 |
| Overall Length | 5.47in |
| State Compliance | California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.