Kahr CW9 9mm Luger 3.6in Burnt Bronze Pistol – 7 Rounds – California Compliant – The CW9 is double action only with an internal striker and locked breech. The trigger is exceptionally smooth throughout its 3/8″ ride from engagement to let off, with a crisp “snap” at the end. From muzzle to butt, Kahr’s CW9 marries sleekness with power. The polymer frame is checkered and stippled for a non-skid grip. This model features a stainless steel slide
with a burnt bronze cerekote finish. This model is CA Compliant.
- Drift adjustable white bar-dot combat rear sight
- Grips: Textured polymer
- Finish: Black polymer frame, matte stainless steel slide
- Trigger cocking DAO
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 3.6in |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | White Bar-Dot |
| Weight | 17.7oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | CW9 |
| Hand | Right |
| State Compliance | California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.