Kahr Arms MK9 Elite Pistol – The MK Elite model features a polished stainless steel finish and laser etching on the frame. The match grade barrel has a polished feed ramp and polygonal rifling. The MK Elite also features a wraparound textured nylon
grip and a smooth DAO trigger. This model has a 3″ barrel, black grip, stainless steel frame and slide, Tritium night sights, and comes with two 6-round flush floor plate magazines and one 7-round extended grip.
- Caliber: 9MM
- 6+1/7+1 Capacity w/Grip Extension
- Tritium Night Sights
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Stainless Steel |
| Grips | Black Wraparound Nylon |
| Sights | Tritium Night Sight |
| Weight | 22.1oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | MK9 |
| State Compliance | California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.