Kahr P9 With Night Sights 9MM Luger 3.5in Black Pistol – 7+1 Rounds – Kahr’s P9 pistol operates with a trigger cocking DAO, lock breech with “Browning-type” recoil lug and a passive striker block with no magazine disconnect. It has a stainless steel slide, polygonal rifled barrel, polymer frame and grip. This model has a 3.5in barrel, black frame and textured grip, black stainless steel slide, Tritium night sights, and comes with three 7-round magazines.
- Textured Polymer Grips
- Black Polymer Frame
- Matte Blacked Stainless Slide
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 3.5in |
| Finish | Black Stainless |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Drift Adjustable, Tritium Night |
| Weight | 15oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | P9 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 5.8in |
| State Compliance | California Compliant New York Compliant Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.