Kahr CW40 Pistol -The slim profile, single stack, double action only line of Kahr semi-autos has become popular among everyone looking for a compact yet powerful concealed carry handgun. Kahr Arms expanded its polymer line with the introduction of the CW4043. Based on the 9mm DAO CW9, the CW4043 is chambered for the .40 S&W.
- Drift adjustable white bar-dot combat rear sight, pinned in polymer front sight
- Trigger cocking DAO
- Grips: Textured polymer
- Finish: Black polymer frame, matte stainless steel slide
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 6+1 |
| Barrel Length | 3.6in |
| Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | White Bar-Dot |
| Weight | 17.7oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Black |
| Gun Model | CW40 |
| Overall Length | 6.36in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.