Auto Ordnance Thompson 1911 9mm Luger 5in Matte Black Carbon Steel Pistol – 7+1 Rounds – The Thompson 1911 Pistol has a Matte Black barrel, brown checkered plastic grips, and is contructed of streel. It is chambered in 9mm and has a capacity of 7+1. This model features a 5in barrel.
- Frame Material Steel
- Capacity 7+1
- Brown Polymer Grips
- Frame Finish Black
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Matte Black Carbon Steel |
| Grips | Checkered Brown Polymer |
| Sights | 39 oz |
| Weight | 39oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | 1911 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.6in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.