Auto Ordnance 1911-A1 United We Stand 45 Auto (ACP) 5in Engraved Black Armor Cerakote Stainless Steel Pistol – 7+1 Rounds. This United We Stand Special Edition 1911-A1 features a stainless steel frame and slide, checkered front strap, and 5in barrel. It also has an aluminum engraved grips with custom engraved “United We Stand” and Matthew 12:25 Bible verse. The pistol is finished in Black Armor Cerakote with stainless accents. It comes with one 7-rd stainless steel magazine.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Engraved Black Armor Cerakote Stainless Steel |
| Grips | Aluminum with United We Stand, Matt 12:25 Engraved |
| Sights | Night |
| Weight | 39oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Features | Thumb and Grip Safety, Firing Pin |
| Gun Model | 1911-A1 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.6in |
| State Compliance | New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |



Reviews
There are no reviews yet.